Archiwum

Wszystkie wpisy z miesiąca czerwiec, 2016

Dancona2016_01W dniu 26 czerwca bazie Camp Marechal de Lattre de Tassigny na terenie Kosowa odbył się marszobieg „Dancon March”. Zawody organizowane są od 1977 roku przez Duńskie Siły Zbrojne wszędzie tam, gdzie duńscy żołnierze pełnią misję zagraniczną. W tegorocznej, letniej edycji, udział wzięło ponad tysiąc żołnierzy i pracowników wojska ze wszystkich krajów służących w strukturach KFOR, w tym 75 polaków, wśród których znalazł się zawodnik OLAWS Złotoryja – kapitan Marcin PAWŁOWSKI – przebywający w Kosowie w ramach XXXIV zmiany PKW.

Żołnierze do wyboru mieli dwie trasy, które liczyły 25km i 40km. Każdy z nich obowiązkowo musiał startować w mundurze, wojskowych butach oraz z obciążeniem wynoszącym minimum 10 kilogramów. Zadania z pewnością nie ułatwiała im pogoda i górski charakter trasy. Na 40 kilometrowej trasie należało pokonoć w sumie 1000 metrów przewyższenia w temperaturze dochodzącej w słońcu do 50 stopni!

Rewelacyjnie spisał się nasz zawodnik, który jako główny cel postawił sobie poprawienie dotychczasowego najlepszego wyniku na dystansie 40 kilometrów, wynoszącego 5 godzin 11 minut. Mocna konkurencja ze strony Portugalczyków, Amerykanów i Ukraińców sprawiła, iż od samego początku tempo było znacznie szybsze, ale tylko Marcinowi udało się je wytrzymac do końca. Z duża przewagą wygrał marszobieg przybiegając z czasem 3 godzin i 53 minut na metę!

Autor: Cinek / OLAWS

fot. R. Kwieciński, D. Antonik, D. Michalak

Galeria Zdjęć

Dancona2016_05 Dancona2016_03 Dancona2016_02 Dancona2016_04

Milkowice2016_02W dniu 26 czerwca 2016 roku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Miłkowicach zorganizował II Ogólnopolski Bieg Przełajowy „Kolej na Bieg”. Bieg rozegrany został na dystansie 8,5 kilometra. Najszybszym zawodnikiem okazał się Filip Śmieiński z Lubina, który uzyskał czas 29 minut i 36 sekund, a zawodniczką Marta Blicharska z Legnicy z czasem 35 minut i 28 sekund. Bieg ukończył także zawodnik OLAWS Złotoryja, Aleksy Kołodziej, który uzyskał poniższy wynik:

83 miejsce – Kołodziej Aleksy (OLAWS Złotoryja), M50-10, czas 00:39:16

Brawo!!!

Autor: Piotr Kocyła / OLAWS

Milkowice2016_01

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc

Sniezka2016_0325 czerwca 2016 roku w Karpaczu odbył się jeden z najtrudniejszych ultramaratonów górskich w kraju „3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc”. Około 700 zawodników i zawodniczek wystartowało z deptaka w Karpaczu na trzech dystansach: Mini – 17 km, Średni – 33 km i Ultra – 57 km. Dystans Mini – ukończyło 236, Dystans Średni – ukończyło 106 a Dystans Ultra – ukończyło 172. Łącznie bieg ukończyło 514 uczestników, którzy zmierzyli się z własnymi słabościami i żarem lejącym się z nieba. Wśród szczęśliwców, którym dane było ukończyć ten trudny ultramaratonów znalazło się 3 mieszkańców Złotoryi, którzy uzyskali poniższe wyniki:

Dystans Mini – 17 km

36 miejsce – Piędel Szymon (OLAWS Złotoryja), M30-19, czas 02:13:17

39 miejsce – Czaja Maksymilian (Złotoryja), M20-5, czas 02:16:04

Dystans Średni – 33 km

7 miejsce – Kuca Szymon (OLAWS Złotoryja), M30-3, czas 04:28:26

Gratulacje!!!

Autor: Piotr Kocyła / OLAWS

Sniezka2016_02 Sniezka2016_01

I Extremalny Triathlon i pazur Szpitera

WulkanyTri2016_0925 czerwca 2016 roku odbył się w Złotoryi I Extremalny Triathlon. Zawody rozegrane zostały na trzech dystansach: 700 metrów pływania, 15 kilometrów roweru i 7 kilometrów biegu. Wszystkie trzy konkurencje rozegrane zostały na specjalnie przygotowanym trudnym górskim terenie zaopatrzonym w extremalne przeszkody. Łącznie w triathlonie wystartowało około 40 uczestników a do mety dotarło 38. Najszybciej trasę pokonał Mateusz Paszun, który uzyskał czas 1 godzina, 57 minut i 43 sekundy. Rewelacyjne 3 miejsce zajął zawodnik OLAWS Złotoryja, Tomasz Szpiter, który uzyskał czas 02:02:24. Zawody ukończyło jeszcze dwóch zawodników OLAWSa, którzy uzyskali poniższe wyniki:

3 miejsce – Szpiter Tomasz (OLAWS Złotoryja), czas 02:02:24

26 miejsce – Juźwiak Marcin (OLAWS Złotoryja-Głogów), czas 02:38:50

36 miejsce – Wilk Marcin (OLAWS Złotoryja), czas 03:06:51

Gratulujemy!!!

Autor: Piotr Kocyła / OLAWS

WulkanyTri2016_01 WulkanyTri2016_011 WulkanyTri2016_08 WulkanyTri2016_010 WulkanyTri2016_013 WulkanyTri2016_014 WulkanyTri2016_015 WulkanyTri2016_04 WulkanyTri2016_012 WulkanyTri2016_07

Cortina2016_0124 czerwca 2016 roku w miejscowości Cortina D’ Ampezzo – samym sercu włoskich Dolomitów wystartowała X edycja biegu Lavaredo Ultra Trail. Jest to bieg należący do prestiżowego cyklu Ultra-Trail World Tour, który skupia najbardziej znane na świecie biegi ultra i ściąga na start najlepszych ultradystansowców na świecie.

Biegacze mieli do pokonania 120 kilometrową trasę przy przewyższeniu wynoszącym prawie 6000 metrów.

Złotoryja była reprezentowana przez Michała Kołodzieja, który z trasą uporał się w 20 godzin i 20 minut zajmując 236 miejsce spośród około 1500 zawodników, którzy stanęli na starcie.

Autor: M.K. / OLAWS

Cortina2016_03 Cortina2016_04 Cortina2016_02 Cortina2016_05

IMG_8710Sanktuarium na Jasnej Górze to częsty cel pielgrzymek z całej Polski. Coraz częściej jednak zmienia się forma tych podróży. Ostatnio bardzo popularne są pielgrzymki rowerowe, które są połączeniem wakacyjnego wypoczynku z wymiarem religijnym. Pielgrzymi, oprócz uprawiania rekreacji ruchowej, zwiedzania i nawiązywania nowych kontaktów, mają możliwość duchowego wyciszenia i codziennego uczestniczenia w polowej mszy świętej.

Tegoroczna, VIII Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w dniach 16 – 19 czerwca 2016 roku. Trasa długości 303 km prowadziła przez: Legnickie Pole, Kostomłoty, Mietków, Siedlakowice, Wilczków, Oławę, Lubszę, Karłowice, Murów, Tuły, Chudobę, Olesno, Borki Wielkie, Przystajń, Panki, Gorzelnię do Częstochowy. Długa trasa sprzyjała rozmyślaniom i modlitwie. Każdy pielgrzym wiózł oczywiście i swoje własne intencje.

Po Mszy Świętej i odprawie technicznej przeprowadzonej przez Organizatorów, Jacka Parańskiego Dyrektora Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach Zdroju i Piotra Kocyły Prezesa Stowarzyszenia Sportowego OLAWS Złotoryja, rozdaniu pielgrzymkowych koszulek, map pielgrzymkowej trasy i uformowaniu grupy ruszyliśmy z Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach Zdroju na pierwszy, 92 – kilometrowy etap naszej pielgrzymki, do Siedlakowic. Długo będziemy pamiętać słoneczny dzień, który dla wychowanków naszej placówki był inicjacją i nie lada próbą wytrwałości i autodyscypliny pielgrzymowania do Maryjnego Sanktuarium. Na miejscu naszego pierwszego noclegu, po królewsku ugościł nas Sołtys tamtejszej wsi Jerzy Czerwiec, który pozwolił nam rozbić namioty i użyczył nam świetlicy wiejskiej.

Drugi etap do Karłowic to płaski, około 83 – kilometrowy odcinek, poprowadzony przez organizatorów celowo okrężnie, po gminnych drogach, tak, aby było bezpiecznie i jednocześnie ciekawiej. W tym roku etap ten był pokutny, ponieważ z nieba lała się woda. Nocleg, już piąty rok z rzędu – dzięki uprzejmości Pani Dyrektor i Wójta Gminy Popielów – spędziliśmy w miejscowej Szkole Podstawowej, a dokładnie w nowej Hali Sportowej przy tej szkole. Na nowym obiekcie rozegrany został mecz w piłkę nożną pomiędzy Reso kontra Reszta Świata. W składzie Reso znaleźli się wychowankowie i pracownicy Zakładu Poprawczego z Jerzmanic Zdroju a w reprezentacji Reszta Świata pozostali uczestnicy pielgrzymki. Tegoroczny mecz, także zakończył się remisem.

Trzeci etap, pomimo 85 – kilometrowego wysiłku, to jeden z najprzyjemniejszych odcinków. Trasa prowadziła wzdłuż małych, bardzo ładnie zagospodarowanych opolskich wiosek, po niedziurawym asfalcie, wyludnionych, popegeerowskich osadach. Nocleg spędziliśmy w niewielkiej wiosce Borki Wielkie, gdzie usytuowany jest bardzo stary i okazały klasztor franciszkański. To właśnie dzięki uprzejmości i gościnności brązowych Franciszkanów mogliśmy spędzić tę wyjątkową noc w klasztornym ogrodzie, w bezpośrednim sąsiedztwie starego cmentarza, a także poznać historię klasztoru i ukradkiem podpatrzeć codzienne obowiązki zakonników. Podczas wieczornej mszy zostaliśmy powitani przez proboszcza, a także poproszeni o pozdrowienie naszych złotoryjskich franciszkanów z Parafii Św. Jadwigi.

Czwarty etap rozpoczęliśmy wczesnoranną Mszą św., odprawioną przez Ojców Franciszkanów. Z błogosławieństwem Ojca Przeora Klasztoru, ruszyliśmy na ostatni, ledwie 44 km szlak, biegnący jednak bardzo ruchliwą trasą, która zmuszała nas do zachowania szczególnej ostrożności i do jeszcze rygorystyczniejszego podporządkowania się zasadom ruchu drogowego. Cel Pielgrzymki został osiągnięty w niedzielę 19 czerwca, kiedy kawalkada rowerzystów stanęła u stóp Jasnogórskiego Klasztoru.

Długo by opisywać poszczególne etapy na drodze do naszego celu. To, co je łączyło, to pogoda, dobra do jazdy na rowerze, wielka determinacja i wytrzymałość pątników, pokonujących kolejne kilometry oraz troska i niezwyczajna radość ofiarujących swoją gościnę gospodarzy.

Relacjonując przebieg pielgrzymki niesposób nie wspomnieć o tych, dla których ten rodzaj duchowo – fizycznej aktywności, to obszar do niedawna zupełnie niedostępny. Mowa o wychowankach Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach Zdroju, którzy w liczbie czterech ciekawych świata młodzieńców, stanowili czwartą część stanu osobowego pielgrzymki (17 uczestników). Zgodnie z założeniami programowymi organizatorów pielgrzymki, którzy są pracownikami w zakładzie poprawczym, z roku na rok rośnie liczba podopiecznych, z myślą, o których powstał program „Readaptacji społecznej wychowanków zakładu poprawczego w ramach uczestnictwa w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę”. Eksploracja świata i siebie samego, w bezpośrednim kontakcie z naturą i jej Stwórcą, w otoczeniu ludzi życzliwie i szczerze otwartych na bliźniego, wspólne przeżywanie trudów, niedogodności oraz tej szczególnej satysfakcji towarzyszącej osiąganiu celu, pokonywaniu swoich ograniczeń, niesieniu pomocy drugiemu, to najlepsza lekcja resocjalizacji, jakiej można udzielić każdemu, bez względu na jego wiek, przeszłość czy pozycję społeczną.

Każdy z uczestników bez wahania przyzna, że warto do bagażu własnych doświadczeń dorzucić tak niewybredne zarówno w skali fizycznej jak i duchowej przeżycie, aby – jeśli nawet nie pokonać – to przynajmniej powalczyć ze swoimi słabościami, współdoznawać szczęścia z tymi, którzy dając tak wiele, proszą jedynie o modlitwę i w końcu po to, aby na chwilę zostawić za sobą skomplikowane troski doczesne i doświadczyć radości prostego życia „w drodze”, podczas której nie brakuje wysiłku i radości, modlitwy i refleksji, rozmów poważnych i żartów. Były chwile zwątpienia i rezygnacji, ale i momenty zachwytu i pewności, że jeśli Bóg da, to za rok znów spotkamy się na szlaku rowerowej przygody.

W VIII Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę łącznie wzięło udział siedemnaście osób: Piotr Kocyła – opieka organizacyjna i wychowawcza, Jerzy Cibor – opieka organizacyjna i wychowawcza, Bartosz Wnęk – serwis i organizacja transportu, Anna Hajdun, Marian Mróz, Edward Szywała, Mieczysław Lekki, Zbigniew Świerk, Szymon Piędel, Piotr Szyl, Stanisław Skiba, Józef Adamcewicz, Leszek Kwas, Tomasz Soroka, Dawid Macura, Damian Bieksza i Karol Januszkiewicz. Do mety dotarli wszyscy. Rozpiętość wieku sięgała trzech pokoleń – najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał 17 lat, a najstarszy 74.

Do zobaczenia za rok na szlaku pielgrzymkowym.

Autor: Piotr Kocyła

Galeria Zdjęć

01 1 02 2 03 3 04 4

KarkonoszMan2016_010W dniu 19 czerwca 2016 roku odbyła się III edycja Triathlonu Karkonoskiego – KarkonoszMan 2016. Na starcie stanęło 75 zawodników, którzy poza bardzo trudną trasą musieli zmierzyć się z burzą i gradem. Zawodnicy mieli do pokonania wpław 1,9 km w Jeziorze Leśniańskim przy Zamku Czocha, by następnie pokonać 84 km rowerem do Karpacza pokonując po drodze prawie 2000 metrów przewyższeń, a następnie przebiec dystans półmaratonu i dotrzeć na metę, na Śnieżce (1,9-84-21).

Na mecie w wyznaczonym limicie czasu 9 godziny zameldowało się rekordowo 72 uczestników. Zwycięzcą KARKONOSZMANa został Michał Rajca z Wrocławia z wynikiem 5:33:37, a najszybszą kobietą Magdalena Biskupska z Wrocławia z czasem 6:37:58.

W tym bardzo trudnym a nawet ekstremalnym triathlonie wystartowało dwóch zawodników OLAWS Złotoryja: Marcin Rabenda i Tomasz Szpiter. Złotoryjscy zawodnicy poradzili sobie rewelacyjnie, poprawiając swoje własne rekordy życiowe i zajmując bardzo wysokie lokaty z następującymi wynikami:

5 miejsce – Marcin Rabenda (OLAWS Złotoryja), Pływanie – 00:34:36, Rower – 03:10:21, Bieg – 02:08:27, Czas – 05:56:21.

11 miejsce – Tomasz Szpiter (OLAWS Złotoryja), Pływanie – 00:34:23, Rower – 03:18:05, Bieg – 02:33:43, Czas – 06:30:27.

Naszym zawodnikom pomagała grupa technicznego wsparcia tzw. support: Stefan Rabenda, Paweł Macuga, Małgorzata Wiktorska i Adam Skórka. Wszystkim gratulujemy.

Autor: Piotr Kocyła / OLAWS

KarkonoszMan2016_01 KarkonoszMan2016_03 KarkonoszMan2016_02 KarkonoszMan2016_04 KarkonoszMan2016_05 KarkonoszMan2016_07 KarkonoszMan2016_09 KarkonoszMan2016_06 KarkonoszMan2016_08

4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton

WrocPolNoc2016_0618.06.2016 – 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton za nami. To półmaraton rekordowy, bo pobiegło w nim prawie 10 tysięcy zawodników. Pierwszy na mecie był Kenijczyk Dominic Mailu Musyimi z czasem 1:03:04, mimo że długo tempo tegorocznego biegu dyktował Marcin Chabowski z Wejherowa. Pierwszą kobietą była Maryna Damantsevich z Białorusi (czas: 01:13:13). Iwona Lewandowska – pierwsza Polka – była druga. Półmaraton we Wrocławiu tradycyjnie już miał swój start i metę na Stadionie Olimpijskim.

W tym wyjątkowym półmaratonie udział wzięła liczna grupa naszych zawodników, a oprócz nich także licznie zaprezentowali się złotoryjanie 🙂
Osiągnęli bardzo dobre miejsca i wyniki:

OLAWS ZŁOTORYJA

127. Anna Ficner 01:22:11 K30/5
137. Mariusz Polański 01:22:45 M40/21 RŻ
487. Łukasz Krupa 01:30:07 M20/124
1328. Kazimierz Bartków 01:38:35 M30/556
1699. Krzysztof Jaśkowski 01:40:37 M50/91
1825. Łukasz Kamiński 01:41:15 M30/757
1927. Radosław Horodniczy 01:41:52 M40/475
2197. Przemysław Napora 01:43:18 M30/893
2376. Piotr Roleczek 01:44:13 M40/611
4319. Marian Kret 01:53:56 M60/58
5282. Anna Jaśkowska 01:58:21 K40/177
7465. Piotr Goździejewski 02:11:15 M40/1629
8884. Szymon Kuca 02:28:48 M30/2701
8885. Anna Michalak 02:28:49 K40/568 RŻ

ZŁOTORYJANIE

122. Robert Kuriata 01:22:11 M50/3
1319. Mirosław Szapował 01:38:22 M30/5 RŻ
1436. Tomas Antosiak 01:39:07 M30/604 RŻ
1872. Jacek Mróz 01:41:31 M40/475
2868. Mirosław Widziewicz 01:46:39 M50/161
3118. Wojciech Łoziński 01:47:54 M30/1240
3809. Grzegorz Breś 01:51:22 M30/1471 RŻ
3966. Tomasz Łoziński 01:47:54 M30/1240
4925. Marcin Adaszek 01:56:40 M20/806 RŻ
5199. Adam Czaban 01:57:56 M40/1259
5576. Natalia Skowron 01:59:28 K20/310 RŻ
7803. Jarosław Konefał 02:14:25 M30/2701

Trzeba dodać, że OLAWS Złotoryja jako drużyna, zajęła bardzo dobre 56 miejsce na 392 startujące drużyny.

Gratulacje dla wszystkich zawodników 🙂

Autor: Krzysztof Jaśkowski / OLAWS

WrocPolNoc2016_05 WrocPolNoc2016_01 WrocPolNoc2016_02 WrocPolNoc2016_03 WrocPolNoc2016_04 WrocPolNoc2016_07

Weekend w Górach

Cieciuch2016_01Do niełatwych można zaliczyć obecny i poprzedni weekend, gdzie odbywały się górskie zmagania biegowe zawodników OLAWSa.

11-go czerwca 2016 w miejscowości Dolni Morava odbył się bieg KTRC Dolní Morava, Kralický Sněžník 2016 na dystansie 30 km, w którym udział wziął zawodnik OLAWSa Maciej Cieciuch uzyskując 44 miejsce open i 15 M/49 w czasie 02:36:07.
Tydzień później 18 czerwca 2016 w miejscowości Repechy, Maciej wystartował w Night Trail Run na dystansie 8 km, kończąc bieg w czasie 00:32:56, zajmując wysokie 5 miejsce open i 1 w kat MIII.

11-go czerwca 2016 w miejscowości Świeradów Zdrój,na dystansie półmaratońskim wystartował kolejny bieg z edycji SuperBieg-Interferie Run. Udział w nim wzięli Ewelina i Bartosz Wilk zajmując następujące miejsca:
22. Bartosz Wilk M30/9 ; 01:49:36
92. Ewelina Wilk K30/9; 02:28:27

Następnie 19 czerwca 2016 w tej samej edycji odbył się Super Bieg – II Półmaraton Wiślanski, w którym również udział wzięli Ewelina i Bartosz:
39. Wilk Bartosz M30/18; 01:59:55
106. Ewelina Wilk K30/5 ; 02:47:51
Należy zaznaczyć, że bieg w Wiśle był jednym z najcięższych w całej edycji SuperBieg.
18 czerwca 2016 również w Wiśle odbył się Bike Maraton. Jest to impreza towarzysząca Runner’s World SuperBieg i która nieźle dała w tym dniu zawodnikom w kość. Udział w niej wziął Złotoryjanin Tomasz Harkawy zajmując 32 miejsce; M40/8.
Gratulacje!

Autor: E.Wilk/OLAWS

Wisla2016_01 Harkawy2016_01

Triathlon Mietków 2016

MietkowTri2016_0111-12 czerwca 2016 roku na Dolnym Śląsku w Mietkowie odbył się Triathlon Mietków wraz Triathlonową Sztafetą Firmową. Zawodnicy rywalizowali na dystansie ¼ Iron Man czyli 950 metrów pływania, 45 kilometrów roweru i 10,5 kilometra biegu. Zawody te udało się ukończyć 448 triathlonistom. Najszybszym okazał się Robert Wilkowiecki z Chełsłówka który uzyskał czas 1 godzina, 59 minut i 10 sekund. W zawodach wystartowała 4 osobowa reprezentacja mieszkańców Złotoryi, która z powodzeniem ukończyła zawody i osiągneła bardzo dobre wyniki:

12 miejsce – Rabenda Marcin (OLAWS Złotoryja), M40-2, pływanie-00:16:02, rower-01:14:59, bieg-00:40:06, czas 02:14:37
59 miejsce – Szpiter Tomasz (OLAWS Złotoryja), M40-10, pływanie-00:16:15, rower-01:18:31, bieg-00:46:42, czas 02:25:33
153 miejsce – Antosiak Tomasz (Złotoryja), M30-88, pływanie-00:17:57, rower-01:25:06, bieg-00:49:33, czas 02:37:28
392 miejsce – Seberger Rafał (OLAWS Złotoryja), M40-90, pływanie-00:21:29, rower-01:38:04, bieg-01:05:53, czas 03:14:28

Na uwagę zasługuje fakt, że Marcin Rabenda zajął 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wielkie gratulacje!!!

Autor: Piotr Kocyła / OLAWS