8 maja 2016 roku już po raz trzeci wiele tysięcy ludzi na całym świecie (w tym ponad 4000 w Poznaniu) ponownie stanęło na starcie nietypowej imprezy sportowej. Jednocześnie w 34 miejscach, na 6 kontynentach, odbył się Wings for Life World Run – jedyny globalny, charytatywny bieg, którego uczestnicy przekazują środki na badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego. W tym roku udało się zebrać aż 6,6 mln euro! Ten dzień przejdzie do historii jako prawdziwe święto dla polskich fanów biegania. Zawodnicy z Polski brylowali w różnych miejscach na świecie – między innymi Bartosz Olszewski i Dominika Stelmach. W Polsce najlepszy był Tomek Walerowicz. Zawodnik, który w zeszłym roku był drugi, nim dogonił go Samochód Pościgowy pokonał 71,12 km. Najwytrwalszą z pań w Poznaniu była stawiana wcześniej w roli faworytki Agnieszka Janasiak, która przebiegła 39,94 km. Globalnym zwycięzcą został trzykrotny mistrz świata w biegu na 100 km Giorgio Calcaterra. Startujący w Mediolanie zawodnik pobił rekord Wings for Life World Run pokonując 88,44 km. Dla nas bardzo dobrą wiadomością było drugie miejsce na świecie, a pierwsze w Kanadzie startującego w Niagara Falls Bartka Olszewskiego. Zwycięzca Wings for Life World Run z Poznania pokonał barierę 80 km, i ostatecznie uzyskał rezultat 82,411 km. Powód do dumy dostarczyła nam też lokalna zwyciężczyni z 2015. Dominika Stelmach wygrała w Melbourne z rezultatem 55,25 km i była 7. na świecie.
Bieg zaczął się punktualnie o 13:00 czasu polskiego we wszystkich 33 krajach. Biegacze startowali w 17 strefach czasowych – niezależnie od pory dnia i pogody. 30 minut po nich na trasy wyjechały wyposażone w aparaturę pomiarową Samochody Pościgowe. W Polsce za kierownicą jednego z nich zasiadał Adam Małysz. Kiedy auto mijało uczestnika, ten kończył bieg. Zwycięzcą został ten, kto najdłużej pozostał na trasie i został wyprzedzony jako ostatni – zupełnie odwrotnie niż w tradycyjnych biegach ulicznych, w których wygrywa ten, kto na metę dotrze pierwszy. Na świecie zarejestrowało się łącznie ponad 130 732 osób. Zawodnicy pochodzący z 203 krajów łącznie pokonali dystans 1 255 000 km!
W tym globalnym, charytatywnym biegu uczestniczyli także zawodnicy OLAWS Złotoryja Szymon Kuca i Marcin Wilk, którzy wystartowali w Poznaniu.
114 miejsce – Szymon Kuca pokonał dystans 31km 23m w kat wiekowej M30 – 26 miejsce
2997 miejsce – Marcin Wilk pokonał dystans 10km 69m w kat wiekowej M30 – 421 miejsce
Wielkie gratulacje!!!
Autor: Piotr Kocyła / OLAWS